VIDEO | Gaz Metan Mediaș-UTA Arad 1-2! „Bătrâna Doamnă”, la două puncte de play-off

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 27 februarie 2021, ora 15:34,
uta arad
uta arad

UTA Arad s-a impus la limită în deplasarea cu Gaz Metan Mediaș, scor, 2-1, meci contând din cadrul rundei a 25-a a Ligii 1.

Oaspeții au început în forță meciul de la Mediaș. Elevii lui Laszlo Balint au deschis scorul încă din primul minut prin Liviu Antal.

„Bătrâna Doamnă” putea să-și dubleze avantajul prin Adrian Petre în minutul 12 dar portarul gazdelor, Alexandru Buzbuchi a respins în extremis.

Andrei Peteleu a avut și el șansa să își treacă numele pe lista marcatorilor în minutul 18 dar din nou portarul medieșenilor s-a aflat la post.

Elevii conduși de Mihai Teja putea restabili egalitatea în minutul 38 prin Bryan Alceus după ce a reluat spectaculos din foarfecă, dar portarul Balauru a prins în doi timpi.

După pauză, gazdele au restabilit egalitatea în minutul 76 în uma unei faze fixe. Nasser Chamed a executat perfect o lovitură liberă iar fundașul central Yuri a marcat din șase metri.

Egalitatea între cele două formații a durat doar 5 minute, Ioan Hora și-a readus formația în avantaj în minutul 81, după o greșeală a lui Alexandru Buzbuchi, stabilind și scorul final al partidei de la Mediaș.

În urma acestui rezultat UTA Arad a urcat pe locul 7 în Liga 1 cu 33 de puncte după 25 de partide disputate din actualul sezon.

De cealaltă parte, Gaz Metan Mediaș rămâne pe locul 12 în clasament cu 28 de puncte după tot atâtea meciuri jucate.

ECHIPELE DE START:

Gaz Metan: Buzbuchi – De Moura, Baco, Matias, Velisar – Alceus, Da Silva – Chamed, Deaconu, Valente – Nițu
Rezerve: Pleșca, Butean, Trif, Larie, Horșia, Oliveira, Morar, Sambu, Sarr
Antrenor: Mihai Teja

UTA Arad: Balauru – Peteleu, Melinte, F. Ilie, Shliakov – Antal, Vorobjovas, Isac, Rusu – A. Petre, Figueira
Rezerve: Mociu, Tomozei, Tescan, Voinea, C. Rus, Buhăcianu, I. Hora, Miculescu, N. Roșu
Antrenor: Laszlo Balint