VIDEO | Dinamo – Viitorul, UMILINȚĂ istorică în „Groapă”. „Câinii”, puși cu botul pe labe de trupa lui Mircea Rednic

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 26 februarie 2021, ora 23:21,
viitorul
viitorul

Viitorul a învins-o pe Dinamo, chiar în „Ștefan cel Mare”, cu scorul de 5-0, vineri seara, în prologul etapei a 25-a a Ligii 1.

Dinamo a suferit cel mai drastic eşec din acest sezon. De partea cealaltă, Viitorul nu mai câștigase de opt etape în campionat.

Viitorul a deschis rapid scorul. Jo Santos a marcat cu un șut din afara careului, în minutul 4.

Același Jo Santos a obținut un penalty în minutul 15, după ce a fost faultat în careu, de Fabbrini. George Ganea a transformat de la punctul cu var.

Cu un minut înainte de pauză, Ganea i-a centrat ideal lui Ciobanu, acesta ducând scorul la 3-0 pentru Viitorul.

Umilința a continuat și în repriza secundă, iar în minutul 79 Tsoumou a fructificat o centrare a lui Pitu.

După doar două minute, Tsoumou a centrat în careu, mingea a ajuns la Ciobanu, care dus scorul la 5-0.

În urma acestui rezultat, Viitorul a urcat pe locul 10, cu 28 de puncte, la egalitate cu Astra și Gaz Metan. Jucătorii pregătiți de Mircea Rednic au însă un meci mai puțin disputat, restanța cu Poli Iași. De partea cealaltă, Dinamo ocupă locul 13, cu 26 de puncte.

dinamo5-0viitorulrealitatea