VIDEO-FOTO | Barcelona, învinsă în finala Supercupei Spaniei deși în minutul 90 conducea cu 2-1. Messi, cartonaș roșu

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 18 ianuarie 2021, ora 09:34,
barcelona-bilbao

Bilbao a câştigat Supercupa Spaniei, după ce a câștigat finala cu Barcelona, scor 3-2, după prelungiri. În minutul 90, catalanii conduceau cu 2-1.

Griezmann a deschis scorul în minutul 40. Bascii au revenit în joc datorită lui De Marcos, care a fructificat pasa lui Inaki Williams.

În minutul 57, Raul Garcia a marcat și el dar golul nu a fost validat după intervenția VAR-ului. Griezmann a reușit „dubla”, în minutul 77, și a dus scorul la 2-1.

În minutul 90 Muniain i-a centrat excelent lui Villalibre care a înscris și a dus partida în prelungiri.

În minutul 93, acelaşi Muniain i-a pasat lui Inaki Williams, care a trimis direct în vinclu.

În minutul 119, Messi a fost eliminat după ce l-a lovit pe Asier Villalibre. Cartonașul roșu i-a fost acordat după intervenția VAR.

Eliminarea din Supercupa Spaniei a consemnat primul cartonaș roșu direct văzut de Lionel Messi în întreaga carieră în tricoul Barcelonei.

Athletic Bilbao şi-a trecut în palmares a treia Supercupă din istorie, după cele obţinute în 1984 şi 2015. Înainte s-o învingă pe Barcelona în finală, în penultimul act al competiției trecuse de Real Madrid.