Flavius Stoican își laudă jucătorii și la înfrângeri: ”Cinste lor, chiar dacă am pierdut”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 06 octombrie 2018, ora 08:21,
FLAVIUS STOICAN

FC Viitorul a câștigat meciul din deplasare cu Politehnica Iași, scor 2-1, în etapa a 11-a din Liga 1. Constănțenii au urcat pe locul doi în clasament.

La finalul partidei, antrenorul ieșenilor, Flavius Stoican a declarat că este trist pentru rezultat, dar în același timp optimist când vine vorba de jocul elevilor săi. Stoican este convins că dacă vor continua să joace la fel vor veni și rezultatele:

”Viitorul joacă fotbal, dar eu cred că în a doua repriză am dominat. Ne-am creat ocazii, dar fotbalul se joacă pe goluri şi de aceea sunt trist. Dar avem jucători în lot care la meciurile următoare vor face diferenţa. Îmi pare rău că nu am reuşit azi mai mult, mai ales că am dominat atât de mult, dar sunt optimist.

Oamenii când pleacă de la stadion pleacă mulţumiţi. Văd atitudine, spectacol, dorinţa jucătorilor. Vrem neapărat ca la meciul viitor să ne luăm revanşa în faţa lor. Nu vreau să mă gândesc la câte victorii sau înfrângeri sunt. Azi a fost un meci cu două reprize total diferite, a doua a noastră în totalitate.

Capul sus, sunt alături de aceşti jucători minunaţi. Cinste lor, chiar dacă astăzi am pierdut, a declarat Stoican.

Flavius Stoican a ținut să mai sublinieze faptul că Horaţiu Feşnic nu a greşit când a dictat repetarea penalty-ului primit de oaspeţi: Arbitrul e acoperit de regulament, Platini a intrat mai devreme. Sunt o mulţime de asemenea faze şi arbitrii nu dau repetarea penalty-ului, dar are acoperire. Nu am ce să îi reproşez, a conchis Stoican, la finalul meciului din Copou.

flavius stoicanviitoruldeclaratii flavius stoicanpoli iasifotbalHorațiu Feșnicliga 1fesnic