VIDEO | Finala feminină de la Australian Open s-a terminat! Naomi Osaka, al doilea trofeu obținut la Melbourne

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat sâmbătă, 20 februarie 2021, ora 13:52,
osaka1-profimedia-0592214525

Naomi Osaka (23 ani) a câștigat turneul de Grand Slam de la Australian Open, ediția 2021, după ce a învins-o în două seturi pe Jennifer Brady (24 ani), scor 6-4, 6-3.

Meciul, care a durat doar o oră și 19 minute, a fost unul controlat în cea mai mare parte de japoneză. Americanca Jennifer Brady a reușit să facă față ritmului impus de miza finalei doar în primul set, până la scorul de 4-4. Însă pe finalul setului, Naomi Osaka s-a impus grație unui break reușit la 5-4.

În partea a doua, nipona a dictat ritmul jocului cu autoritate. Jennifer Brady, aflată la prima finală de Gran Slam, nu s-a mai regăsit și a fost nevoită să se resemneze cu înfrângerea. Meciul s-a încheiat 6-4, 6-3 în favoarea jucătoarei din Japonia.

În urma acestei victorii, Naomi Osaka a ajuns la patru turnee de Grand Slam câștigate: US Open (2019, 2020) și Australian Open (2018, 2021). Datorită succesului de la Melbounre, niponă ajunge pe locul 2 în clasamentul WTA, în detrimentul Simonei Halep.

Naomi Osaka. Foto: Profimedia