VIDEO | FCSB, de neoprit în 2021! Man şi Tănase, show şi cu FC Voluntari într-o victorie la limită

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 22 ianuarie 2021, ora 22:56,
FCSB Voluntari

Meciul dintre FCSB şi FC Voluntari, din etapa a 18-a a Ligii 1, disputat pe Arena Naţională, s-a terminat cu scorul de 2-1 pentru gazde.

Golurile partidei au fost marcate de către Dennis Man, în minutul 37, din pasa lui Răzvan Oaidă şi Florin Tănase, în minutul 71, din penalty pentru FCSB, iar FC Voluntari a punctat în minutul 90+3 prin Jefte, tot din penalty.

Cum era de aşteptat, prima repriză a jocului a fost dominată de cei de la FCSB. Cu toate astea, prima ocazie a meciului a venit din partea celor de la FC Voluntari, în minutul 17, când şutul lui Mailat esta blocat de Cristea, mingea ricoşează în Oaidă, iar ilfovenii cer penalty, însă arbitrul nu acordă nimic.

Prima ocazie a celor de la FCSB a venit în minutul 24, când Iulian Cristea a reluat cu capul pe lângă poartă mingea centrată de Dennis Man.

Minutul 37 o aduce din nou pe FCSB în ofensivă, iar pasa lui Octavian Popescu către Răzvan Oaidă şi viziunea sa asupra poziţiei în care se afla Dennis Man, aduce golul de 1-0 al partidei. Man punctează din marginea careului mic cu un şut la colţul lung, iar portarul Lavin este învins.

Minutul 40 îl are în prim-plan şi pe Florinel Coman, dar şutul său este slab şi trece pe lângă poartă. Aceasta a fost ultima ocazie de gol a primei reprize, care s-a încheiat 1-0 pentru FCSB.

Citeşte şi Comedie la Dinamo! Pablo Cortacero contestă demiterea lui Şerdean de la club

A doua repriză începe cu un gol anulat pentru FC Voluntari în minutul 51, la ocazia lui Bentancor, care se afla în offiside.

FCSB preia conducerea jocului, iar Dennis Man încearcă o reluare spectaculoasă din foarfecă, în minutul 61, însă fără succes. Darius Olaru nu are nici el mai mult noroc în minutul 67 când şutul său se duce direct în portar.

Minutul 70 aduce un penalty pentru FCSB, după ce Achim îl faultează pe Dennis Man.

Florin Tănase pune mingea pe punctul cu var, iar şutul său din dreapta portarului advers se transformă în gol. Scorul devine 2-0.

FCSB a mai încercat acţiuni la poarta celor de la FC Voluntari, dar nu au mai fost transformate în gol.

Ilfovenii primesc penalty la ultima fază, iar Jefte îl învinge pe Andrei Vlad de la punctul cu VAR, iar partida se încheie cu scorul de 2-1 pentru FCSB.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne în continuare liderul Ligii 1, cu 41 de puncte adunate, după 18 jocuri disputate până acum.

De cealaltă parte, FC Voluntari se află pe locul 15 în Liga 1, unde a adunat doar 15 puncte din cele 18 etape scurse până acum din campionat.

Citeşte şi EXCLUSIV | Fotbalul românesc va intra în normalitate dacă o măsură s-ar implementa! ,,Toate speculaţiile vor fi eliminate”