VIDEO | FC Voluntari dă lovitura la Clinceni! Trupa lui Ilie Poenaru tremură pentru calificarea în play-off

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 13 martie 2021, ora 14:59,
FCVoluntari
FCVoluntari

Partida dintre Academica Clinceni și FC Voluntari, în cadrul rundei a 27-a a Ligii 1, s-a terminat cu victoria oaspeților, scor 1-0.

În prima parte a meciului de la Clinceni gazdele au avut mai mult inițiativa și au amenințat poarta apărată de Râmniceanu de două ori prin Andrei Ioan Cordea și Tsvetelin Chunchukov. Elevii conduși de Bogdan Andone au reușit să dea lovitura în ultimul minut regulamentar al primei reprize. Gabi Tamaș a reușit o pasă senzațională de 50 de metri pentru atacantul spaniol Jefte iar acesta din urmă l-a lobat pe portarul Octavian Vâlceanu iar oaspeții au intrat la cabine în avantaj.

Elevii pregătiți de Ilie Poenaru nu au reușit în partea secundă să străpungă apărarea bine organizată a celor de la FC Voluntari iar tabela a rămas neschimbată până la finalul partidei de pe Clinceni Arena.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari a urcat pe locul 12 cu 28 de puncte în timp ce Academica Clinceni rămâne pe locul 6, ultimul loc ce asigură prezența în play-off, cu trei etape rămase din sezonul regulat.

Echipele de start Academica Clinceni – FC Voluntari:

Academica Clinceni: Oct. Vâlceanu – Pashov, Bilali, Gardoş, Pîrvulescu – Cordea, Moulin, Cascini, C. Tănase – Andronic, Chunchucovic
Rezerve: Ureche, Chandarov, Rusescu, Ventura, Dobrescu, Patriche, L. Dumitru, Longher, A. Popa

FC Voluntari: Râmniceanu – Balaur, Tamaş, Armaş – C. Costin, I. Gheorghe, Droppa, Helder Tavares, Briceag – Betancor, Pesic
Rezerve: Lavin, Al. Vlad, Miranda, C. Achim, Borţoneanu, Remacle, Lopes, Mailat, Garba