VIDEO | Dinamo nu a învins-o pe FC Voluntari, deși a avut cele mai multe ocazii

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 08 martie 2021, ora 23:24,
dinamo-paul anton

FC Voluntari și Dinamo au terminat la egalitate, scor 1-1, luni seara, în epilogul etapei a 26-a a Ligii I.

Gazdele au început tare, iar în minutul 9, Anton a șutat de la distanță, dar mingea a fost respinsă de Tamaș, cu capul.

Cum ocaziile se răzbună, Dinamo a deschis scorul, după 10 minute. Steliano Filip l-a învins pe portarul Rîmniceanu, cu un șut superb, din afara careului.

Până la pauză ilfovenii puteau egala, prin Betancor. Acesta a trimis la colțul lung, dar mingea a fost respinsă de Eșanu.

Același Betancor a reușit să restabilească egalitatea în minutul 52. Atacantul a trimis în plasa porții lui Eșanu, după o fază creată cu ajutorul lui Ivanov.

Bulgarul a văzut direct cartonașul roșu, după opt minute, în urma unui incident cu Steliano Filip.

Puljic, Mailat și Moldoveanu au trecut, rând pe rând, pe lângă gol. Nici Anton sau Moldoveanu nu au fost mai norocoși, Rîmniceanu fiind la post.

În urma acestui rezultat, cele două echipe își păstrează locurile din clasament. Dinamo e pe 13, cu 27 de puncte, în timp ce FC Voluntari o urmează în ierarhie, cu 25 de puncte.

Cele două echipe

FC Voluntari: Rîmniceanu – I. Gheorghe (Mailat ’46, Lopes ’90), Balaur (Tavares ’46), Tamaş, Armaş, Briceag (Al. Vlad ’46) – Ivanov, Droppa, Al. Ilie (Costin ’46) – Jefte Betancor, Pesici. Antrenor Vasile Maftei. Tehnicianul Bogdan Andone nu a stat pe bancă;

Dinamo: Eşanu – Puljici, Bejan, R. Grigore – Sorescu (Borduşanu ’86), Răuţă (Achim ’40), Anton, S. Filip – Morsay (Moldoveanu ’71), Gueye, Creţu (Fabbrini ’46). Antrenor: Ionel Gane.

Realitatedinamo1-1fotbalrezultatfc voluntari