VIDEO | Derby-ul Sibiului, nedecis! Remiză la Mediaș între FC Hermannstadt și Gaz Metan

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 03 februarie 2021, ora 18:39,
gaz_metan_medias_hermannstadt_13-scaled

Al doilea meci al etapei a 21-a din Liga 1, dintre FC Hermannstadt și Gaz Metan Mediaș, s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

În prima parte a meciului de la Mediaș, ocaziile de poartă au lipsit, iar scorul pauzei a fost unul alb, 0-0.

În repriza secundă echipă pregătită de Liviu Ciobotariu a deschis scorul în minutul 57, după ce spaniolul David Mayoral Lastras l-a deposedat pe fundașul Yuri și a scăpat singur cu Pleșca.

Echipa pregătită de Mihai Teja a restabilit egalitatea în minutul 72 prin Nasser Chamed după un șut superb din afara careului, stabilind și scorul final al partidei, 1-1.

REZUMATUL PARTIDEI

FC Hermannstadt: Cristiano – Matel, Viera, Stoica, Issah – Petrescu, Dalbea, Addae – Mayoral – Sintean, Ster

Gaz Metan: Plesca – Butean, Larie, Yuri, Trif – Francisco, Deaconu – Horsia, Chamed, Valente – Nitu

În urma acestui rezultat FC Hermannstadt a urcat pe locul 14 cu 18 puncte strânse după 21 de meciuri disputate.

De cealată parte, Gaz Metan Mediaș rămâne pe poziția a 10-a cu 25 de puncte adunate după 21 de partide scurse din acest sezon.