VIDEO | Debut de COȘMAR pentru Mihalcea! Dinamo, înfrângere la scor cu Sepsi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 21 iunie 2020, ora 18:58,
perovic-1400×888

Problemele continuă la Dinamo! Formația din Ștefan cel Mare a pierdut primul meci jucat după pandemia de coronavirus, scor 1-3 cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

Adi Mihalcea a avut parte de un debut de coșmar pe banca lui Dinamo. Sepsi i-a răpus pe ”câini” în ”Groapă” și a înregistrat primul succes în Liga 1, după 6 etape fără victorie.

Meciul a început de la 1-0 pentru Sepsi. Safranko a deschis scorul în primele secunde ale partidei.

Dinamo a avut parte de o primă repriză foarte bună, chiar dacă terenul a fost dificil din cauza ploii torențiale. În minutul 40, roș-albii au obținut o lovitură de la 11 metri, însă Perovic a ratat.

Tot la sfârșitul primei reprize, Sepsi a rămas în 10 oameni, după ce Răzvan Tincu a fost eliminat.

Chiar dacă elevii lui Leo Grozavu au fost în inferioritate numerică, aceștia au jucat excelent în repriza secundă și au dat lovitura în minutele 81 și 86, prin penalty-ul transformat de Vașvari și reușita lui Florin Ștefan.

În minutele de prelungire, dinamoviștii au reușit să marcheze ‘golul de onoare’, prin tânărul Robert Moldoveanu.

În urma acestui rezultat, Sepsi a urcat pe locul 8 în play-out, cu 23 de puncte, în timp ce Dinamo rămâne pe locul 13, poziție retrogradabilă, cu 17 puncte, dar și o restanță, partida cu Chindia Târgoviște.