VIDEO | CSM București a câștigat prima manșă cu ŢSKA Moscova, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 03 aprilie 2021, ora 19:05,
CSM București. Foto: Alex Nicodim/NurPhoto (Profimedia)

Echipa feminiă de handbal CSM Bucureşti a învins-o sâmbătă, pe teren propriu, pe ŢSKA Moscova, scor 32-27 (20-12), în manşa tur a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Cele două reprize au fost diametral opuse. Vicecampioana României a dominat prima parte a întâlnirii cu rusoaicele, intrând la pauză cu un avantaj de opt goluri, 20-12.

În repriza secundă, „tigroaicele” au ratat mult și le-au permis adversarelor să revină pe tabelă.

În minutul 52, ŢSKA Moscova s-a apropiat la patru goluri, 28-24, iar apoi a fost 30-26. CSM București a învins la o diferență de cinci goluri.

Pentru CSM au marcat Barbara Lazovic 6 goluri, Siraba Dembele Pavlovic 5, Dragana Cvijic 5, Cristina Neagu 6, Elizabeth Omoregie 3, Laura Moisă 3, Bianca Bazaliu 2, Crina Pintea 2.

Manşa retur va avea loc în 11 aprilie, la Moscova. Câştigătoarea dublei manşe se va califica la Turneul Final Four, programat în perioada 29-30 mai, la Budapesta. În celelalte partide din sferturile de finală se dispută Buducnost – Gyor, Brest – Metz şi Vipers – Rostov.

Odată cu acest meci, Cristina Neagu a ajuns la 106 de goluri marcate. Astfel, bucureșteanca a urcat pe primul loc în clasamentul golgeterilor din Liga Campionilor.