VIDEO | Craiova, pe primul loc în Liga 1! Victorie cu emoții la Mediaș, cu Gaz Metan

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 03 iulie 2020, ora 21:59,
gaz metan craiova

Universitatea Craiova a câștigat meciul din deplasare cu Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, în etapa a șasea din play-off-ul Ligii 1. Gazdele au condus cu 1-0, dar în repriza a doua au rămas în inferioritate numerică.

Roberto Romeo a înscris în minutul 22, cu un șut plasat din careu. Italianul a izbucnit în plâns după ce a marcat.

Valentin Mihăilă a egalat în minutul 39, după pasa excelentă în adâncime a lui Cosic.

Craiova a trecut în avantaj în minutul 54, după reușita lui Alexandru Cicâldău. Mijlocașul a profitat de o minge deviată de apărarea medieșenilor.

În minutul 71, Sergiu Buș, golgheterul de la Gaz Metan, a fost eliminat, după ce i-a înjurat pe arbitri.

În minutul 88, Gaz Metan Mediaș putea să egaleze în inferioritate numerică. Șutul lui Thomas Juel-Nielsen a fost respins senzațional de către portarul Pigliacelli.

În minutul 90+1, pe contraatac, Valentin Mihăilă a ratat incredibil, singur cu portarul. Jucătorul în vârstă de 20 de ani a șutat mult peste poartă, dintr-o poziție excelentă.

Cel puțin până duminică, Universitatea Craiova ocupă primul loc în play-off-ul Ligii 1. Gaz Metan Mediaș se menține pe ultima poziție în clasament.