VIDEO | Coșmar pentru Atletico Madrid în Cupa Spaniei! Eșec neașteptat cu o echipă de liga a treia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 24 ianuarie 2020, ora 10:25,
atletico-leonesa

Atletico Madrid a părăsit Cupa Spaniei în faza 16-imilor de finală! Echipa lui Diego Simeone a pierdut în prelungiri, scor 1-2, pe terenul lui Cultural Leonesa, formație din liga a treia.

Atletico Madrid a condus cu 1-0, după reușita lui Angel Correa din minutul 62.

Cultural Leonesa a revenit incredibil. Castaneda a egalat în minutul 83, iar Benito a dat lovitura în a doua repriză de prelungiri (minutul 108).

Diferența dintre cele două echipe este uriașă, nu doar în privința renumelui și a palmaresului. Cultural Leonesa are un buget anual de 2,75 milioane de euro, iar Atletico Madrid are la dispoziție 403 milioane de euro.

Atletico Madrid nu mai pierduse împotriva unei echipe dintr-o divizie inferioară din decembrie 2011, când Albacete a produs surpriza în Cupa Regelui (2-1 și 0-1). A fost ultimul meci înainte de venirea lui Diego Simeone pe banca tehnică a ‘plăpumarilor’.

Atletico Madrid are 10 Cupe ale Spaniei în palmares. Ultimul triumf datează din 2013.