VIDEO | Chiricheș, lăudat după victoria lui Napoli cu Chievo

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 15 aprilie 2019, ora 07:35,
napoli-chiriches

Vlad Chiricheș a fost integralist pentru Napoli în victoria din deplasare cu Chievo, scor 3-1, în etapa a 32-a din Serie A. Fundașul român a fost apreciat pentru evoluția sigură și a fost aproape să înscrie un gol.

Koulibaly (15′, 81′) şi Milik (64′) au marcat pentru Napoli. Cesar a reușit golul de onoare pentru gazde, în minutul 90.

În minutul 25, Chiricheș putea să înscrie cu capul în urma unei lovituri libere, dar mingea s-a dus puțin pe lângă bară.

Evoluția lui Vlad Chiricheș (29 de ani) a fost apreciată de către presa italiană. Internaționalul român și senegalezul Kalidou Koulibaly i-au blocat excelent pe atacanții adverși.

Victoria lui Napoli amână sărbătoarea titlului pentru Juventus, care poate câștiga campionatul din punct de vedere matematic în runda următoare.

De cealaltă parte, Chievo este deja retrogradată în liga a doua, având o singură victorie în acest sezon.