Steaua s-a făcut de rușine în sferturile EHF European Cup! A pierdut manșa tur, acasă, în fața unor islandezi

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 24 martie 2024, ora 23:41,
Steaua – Valur Reykjavik 35-36

Echipa masculină de handbal Steaua a fost învinsă de echipa islandeză Valur Reykjavik, cu 35-36 (18-14), la Chiajna.

Steaua a cedat pe teren propriu, la un gol, în fața lui Valur Reykjavik

Meciul a contat pentru prima manşă a sferturilor de finală din EHF European Cup. Valur a controlat meciul de la un capăt la altul, Steaua fiind de doar trei ori la egalitate, 30-30, 31-31, 32-32.

Oaspeţii au condus în prima repriză şi la şase goluri, 13-7, iar la pauză au avut avans de patru. În min. 45, vizitatorii încă aveau patru goluri avans, 28-24, după care Steaua a reuşit egalarea, însă insularii au smuls victoria pe final.

Pentru Steaua au marcat Alexandru Tărîţă 7 goluri, Valentin Ghionea 6, Gabriel Sebastian Burlacu 5, Krsto Milosevic 4, Ovidiu Irimia 4, Ciprian Şandru 4, Nemanja Grbovic 3, Sabin Constantina 1, Milan Popovic 1.

Meciul a fost arbitrat de slovenii Boris Cipov şi Zoran Klus, iar delegat EHF a fost turcul Kenan Gokmen. Manşa secundă va avea loc pe 30 martie, la Reykjavik.