VIDEO | CFR Cluj – Sepsi Sf. Gheorghe, un gol a decis soarta meciului. Accidentare gravă suferită de Florin Ştefan

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat duminică, 17 ianuarie 2021, ora 19:57,
2873928-59186568-2560-1440

CFR Cluj a învins-o pe Sepsi Sf. Gheorghe cu scorul de 1-0, duminică, în deplasare, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I.

Gazdele au început tare, iar în minutul 6 Ciobotariu a respins de pe linia porții șutul lui Ștefănescu.

Până la pauză, elevii lui Leo Grozavu și-au creat alte două ocazii. În minutul 34 Fulop a trimis cu capul spre poarta adversă, dar mingea a trecut pe lângă bară, iar trei minute mai târziu, Gal l-a pus la încercare pe Bălgrădean.

Campioana en-titre a jucat aproape o repriză cu om în plus. În minutul 49, căpitanul echipei gazdă, algerianul Rachid Bouhenna, a primit al doilea cartonaş galben și a fost eliminat. Tot la gazde, zece minute mai târziu, fundaşul stânga Florin Ştefan s-a accidentat la mâna dreaptă după ce a căzut pe ea şi a fost transportat cu ambulanţa la spital.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 72, de Gabriel Debeljuh. Croatul a înscris din pasa lui Costache.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a ajuns la şase etape consecutive fără înfrângere, cinci victorii şi un egal. Jucătorii pregătiți de Edward Iordănescu ocupă poziția secundă în Liga I, cu 37 de puncte, la egalitate cu liderul FCSB. Roș-albaștrii au însă, un meci mai puțin disputat. Sepsi rămâne pe poziția a patra, cu 28 de puncte.

florin stefanliga i1-0videosepsirealitateacfr clujfotbal