VIDEO | Ce victorie! Simona Halep, revenire de senzație în meciul cu liderul WTA, Ashleigh Barty!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 29 ianuarie 2021, ora 14:56,
Simona Halep main

Simona Halep a debutat în 2021 cu un meci de tenis împotriva lui Ashleigh Barty, după ce a stat 14 zile în carantină la Adelaide.

Simona Halep s-a impus în primul meci de tenis disputat în Australia, după ce a pierdut primul set, câştigat de liderul WTA cu scorul de 6-3.

Partida a fost una demonstrativă, iar cele două jucătoare au făcut un adevărat spectacol pe terenul de joc.

Simona Halep a învins-o pe Ashleigh Barty la capătul un meci plin de faze spectaculoase.

Primul set a fost câştigat de numărul 1 WTA, scor 6-3, iar al doilea a fost câştigat de Halep cu scorul de 6-1. În final, Simona a ieşit învingătoare la capătul unui super tie-break, terminat 10-8 pentru româncă.

Meciul de astăzi cu Barty a fost doar încălzirea pentru Simona Halep, tenismena din România urmând să participe şi la turneul Gippsland Trophy, înainte de începerea Australian Open.

Pe acelaşi tablou, la acest turneu de WTA 500, se mai află încă trei românce, şi anume partenera de antrenament a lui Halep, Irina Begu, apoi mai sunt prezente Patricia Ţig şi Mihaela Buzărnescu.

Capul de serie al turneului este Simona Halep, urmată de Naomi Osaka şi Elina Svitolina.

După această competiţie, jucătoarele de tenis vor participa la primul Grand Slam al anului 2021, Australian Open.

Turneul de la Melbourne se va desfăşura în perioada 8-21 februarie, după ce a fost amânat de mai multe ori din cauza pandemiei de Coronavirus.

Citeşte şi Italienii nici nu realizează ce români talentaţi se află în Serie A! ,,Man şi Mihăilă vor fi cele mai scumpe transferuri