VIDEO | Ce performanță! Bianca Andreescu s-a calificat în marea finală de la US Open

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 06 septembrie 2019, ora 07:33,
andreescu
andreescu

Bianca Andreescu, sportiva canadiancă de origine română (15 WTA), a reușit o performanță uriașă și s-a calificat în finala de la US Open.

În semifinale, Andreescu a învins-o pe Belinda Bencic (12 WTA), scor 7-6(3), 7-5, la capătul unui meci care a durat 2 ore și 15 minute.

Primul set a fost echilibrat, ambele jucătoare reușind să își câștige serviciile. Setul a ajuns în tie-break, iar sportiva canadiancă a câștigat cu 7-3.

În setul al doilea, elvețianca a condus cu 5-2, însă Andreescu a reușit să câștige 5 game-uri la rând și să își asigure biletul spre marea finală.

Bianca o va întâlni pe Serena Williams (8 WTA) în ultimul act al competiției. Sportiva de 37 de ani s-a calificat și ea în marea finală după ce a învins-o pe Elina Svitolina, scor 6-3, 6-1.

Americanca va juca în a 10-a finală din carieră la US Open, turneu în cadrul căruia a câștigat trofeul de 6 ori.

Aproximativ 3.6 milioane de euro și 2.000 de puncte WTA este premiul pe care îl va primi câștigătoarea de la US Open!