VIDEO BLOG | Simona s-a calificat lejer în optimi la Roland Garros!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 01 iunie 2019, ora 10:51,
Halep
Halep

6-2, 6-1: GAME, SET și MECI! Trei mingi de meci a avut Simona. Tsurenko le-a salvat doar pe primele două. Simona câștigă pe serviciul adversarei, după un meci controlat în totalitate!

Halep va juca în runda următoare cu învingătoarea meciului dintre Monica Puig (59 WTA) și Iga Swiatek (104 WTA).

6-2, 5-1: Primul game câștigat de Tsurenko în acest set este pe serviciul Simonei.

6-2, 5-0. Halep revine în game și reușește break-ul! Simona servește pentru câștigarea meciului.

6-2, 4-0: Simo e de neoprit! Își face serviciul și se apropie de câștigarea meciului!

Update 12.47: Lesia Tsurenko solicită intervenția medicală. Sportiva din Ucraina are probleme la inghinali, după ce s-a întins după o scurtă de excepție a Simonei, în primul set.

6-2, 3-0: Break Halep! Simo joacă excelent! Găsește unghiurile, ține mingile în teren și încearcă să termine repede cu Tsurenko.

6-2, 2-0. Tsurenko pare total depășită. Halep joacă cu mare încredere, controlează schimburile și își obligă adversara să greșească.

6-2, 1-0. Halep reușește break-ul în primul game din setul secund.

Update 12.38: Statistica primului set:

6-2: Simona fructifică cea de-a treia minge de set. Halep închide primul set în 25 de minute.

5-2: Scurtă excepțională reușită de Simona! Tsurenko scapă mai multe mingi afară. Simona servește acum pentru câștigarea setului.

4-2: Adversara Simonei se mobilizează și realizează break-ul.

4-1: Lesia Tsurenko greșește foarte mult. Are deja 10 erori neforțate. Game câștigat din nou la zero de Halep pe serviciul adversarei.

3-1: Simo își câștigă serviciul și se desprinde. Sportiva noastră controlează jocul.

2-1. Din nou break! Halep câștigă la zero game-ul pe care Tsurenko îl încheie cu dublă greșeală.

1-1. Ucraineanca reușește să câștige pe serviciul Simonei. Dublă greșeală și pentru Halep.

1-0. Simo începe cu BREAK! Tsurenk face dublă greșeală în primul game al meciului. Puncte spectaculoase reușite de cele două sportive.

Update 12.07: A început meciul! Servește Tsurenko.

Update 11.59: Halep și Tsurenko au intrat pe terenul arenei Philippe Chartier. Meciul va începe în scurt timp.

Simona Halep (3 WTA) continuă drumul către al doilea trofeu consecutiv la Roland Garros. Sportiva româncă o va întâlni în turul trei pe Lesia Tsurenko (27 WTA), tenismenă pe care a mai învins-o în toate cele 7 meciuri directe.

Meciul va avea loc astăzi, 1 iunie, de la ora 12:00, pe arena ”Philippe Chatrier”.

”Super-Simo” a trecut în primul tur de la Roland Garros de Ajla Tomljanovic, scor 6-2, 3-6, 6-1, iar în turul al doilea de Magda Linette, scor 6-4, 5-7, 6-3.

”Sper ca în meciul cu Simona să fiu mult mai bine. Să scap de aceste stări și să mă gândesc doar cum trebuie să lovesc mingea. Abia aștept să joc împotriva ei din nou în acest an. Meciurile cu ea mă fac o jucătoare mai bună. Indiferent dacă e victorie sau înfrângere, e mereu o experiență pozitivă pentru viitor. Ea e specialistă pe zgură și e o provocare pentru mine. O să dau ce am mai bun, voi lupta și sper să câștig”, a declarat Lesia Țurenko înaintea meciului cu ”Super-Simo”.

Simona a câștigat toate cele 7 întâlniri directe cu Țurenko. Două meciuri s-au disputat în acest an, la Doha și Dubai.