VIDEO | Bilbao, specialista Cupa Spaniei! A doua calificare consecutivă în finală pentru basci

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 05 martie 2021, ora 11:04,
Levante v Athletic Club: Copa del Rey Semi Final Second Leg, Valencia, Spain – 04 Mar 2021

Trupa lui Marcelino a suferit 120 de minute pentru prezența în ultimul act. A depășit-o pe Levante după un șut deviat al lui Berenguer care s-a oprit în cele din urmă în plasă.

După 1-1 în tur, Bilbao a reușit să facă pasul decisiv pentru calificarea în finala Cupei Spaniei pe terenul trupei din Valencia. Gazdele au condus din minutul 17 după golul lui Roger, însă Raul Garcia a egalat până la pauză. Cum repriza a doua nu a înclinat balanța în favoarea niciuneia dintre cele două formații, meciul a intrat în prelungiri acolo unde învingătoarea s-a decis în minutul 112.

Bilbao ajunge pentru a doua oară consecutiv în finala Cupei Spaniei, iar soarta face ca bascii să joace de două ori cu trofeul pe masă în interval de două săptămâni. Din cauza pandemiei, ultimul act din 2020 a tot fost amânat și se va juca pe 3 aprilie la Sevilla. Acolo, roș-albii o vor întâlni pe Sociedad, în timp ce pe 17 aprilie se vor duela cu Barcelona în finala actualei ediții. Cele două și-au disputat la începutul anului și Supercupa Spaniei, câștigată de Bilbao, tot în prelungiri.