VIDEO | Bayern n-are adversar în Bundesliga! Campioana Germaniei a făcut instrucție cu Dusseldorf

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 30 mai 2020, ora 21:30,
bayern
bayern

Bayern Munchen, campioana en-titre a Germaniei, a făcut instrucție cu Fortuna Dusseldorf în etapa cu numărul 29 din Bundesliga.

După ce săptămâna aceasta au câștigat derby-ul cu Dortmund la limită, scor 1-0, bavarezii s-au impus fără probleme, scor 5-0, în partida cu ocupanta locului 16 din primul eșalon al Germaniei.

Meciul a început teribil pentru oaspeți: fundașul Jorgensen și-a băgat mingea în propria poartă în minutul 15.

Tot în prima repriză, Bayern și-a mărit avantajul în minutele 29, prin campionul mondial Pavard, și prin Robert Lewandowski, unul dintre cei mai în formă atacanți ai Europei, în minutul 43.

În repriza secundă, vârful polonez a reușit ”dubla” în minutul 50, iar Alphonso Davies, puștiul-minune al lui Bayern, a închis tabela cu o reușită de senzație în minutul 52.

În urma reușitelor din această seară, Lewandowski a ajuns la 43 de goluri marcate în 37 de partide disputate în actualul sezon, în toate competițiile.

În urma rezultatului din această seară, Bayern rămâne pe primul loc în Bundesliga, cu 67 de puncte, iar Dusseldorf rămâne pe locul 16, cu 27 de puncte.

Vezi și VIDEO | Nu le-a priit deloc pauza! Golul de poveste care a îngenuncheat-o din nou pe Schalke