VIDEO | Barcelona învinge revelația Getafe și pune presiune pe Real Madrid

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 15 februarie 2020, ora 19:53,
barcelona getafe

Victorie importantă pentru FC Barcelona în etapa a 24-a din LaLiga! Catalanii au avut emoții pe teren propriu cu revelația campionatului, Getafe. Barcelona s-a impus cu 2-1 și a egalat liderul clasamentului, Real Madrid.

Oaspeții au început mai bine meciul, iar Allan Nyom a înscris în minutul 24, în urma unui corner. Reușita a fost anulată după consultarea arbitrajului video, pentru un fault în atac.

Antoine Griezmann a deschis scorul pe Camp Nou în minutul 33, după o pasă genială a lui Leo Messi.

Sergi Roberto a dublat avantajul gazdelor în minutul 39, după o acțiune excelentă a lui Junior Firpo în banda stângă.

În repriza a doua, Angel a fost schimbarea inspirată pentru Getafe. Atacantul a înscris în minutul 66 și a urcat pe locul 4 în topul marcatorilor din LaLiga, cu 10 reușite.

Pe final, Leo Messi putea să marcheze, dar mingea șutată de către argentinian a trecut milimetric pe lângă poartă. Starul Barcelonei rămâne golgheterul campionatului, cu 14 reușite.

Portarul german Marc-Andre Ter Stegen a bifat o performanță notabilă, după ce a încercat 69 de pase, mai multe decât orice alt portar într-un meci din campionatul Spaniei după sezonul 2005-2006.

Barcelona este la egalitate de puncte cu Real Madrid, dar ‘galacticii’ joacă mâine cu Celta Vigo, pe ‘Santiago Bernabeu’.