VIDEO | Au ieșit din tunel! Victorie pentru Arsenal în derby-ul Londrei, contra lui Chelsea

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 27 decembrie 2020, ora 11:32,
arsenal victorie

Tunarii s-au impus clar în fața rivalei din oraș, izbutind prima victorie în Premier League după aproape două luni.

Seria neagră i-a trimis pe fotbaliștii lui Arteta foarte aproape de zona retrogradării. Iar meciul cu Chelsea putea fi prilejul perfect pentru un reviriment așteptat de fani în zadar din 1 noiembrie, atunci când Arsenal o învingea pe Manchester Unted. Roș-albii și-au luat revanșa după ce anul trecut, tot în aceeași perioadă a anului au fost învinși de albaștri la al doilea meci de la venirea actualului manager.

Arsenal a rezolvat partida în primele 60 de minute, atunci când s-a desprins la 3-0 după reușita din penalty a lui Lacazette și golurile splendide ale lui Xhaka și Saka. Finalul le-a aparținut oaspeților care au redus diferența prin Tammy Abraham, iar Chelsea putea face incediare ultimele minute dacă Jorginho nu ratat un penalty. După acest succes, tunarii au urcat doar un loc, până pe poziția a 14-a, în timp ce echipa lui Frank Lampard a ajuns pe 7.