VIDEO | Astra își mai dă o șansă la play-off! Victorie a giurgiuvenilor în primul meci al zilei din Liga 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 07 martie 2021, ora 18:09,
astra sibiu
astra sibiu

Echipa lui Eugen Neagoe s-a impus în fața celor de la Hermannstadt cu 2-1 și a urcat pe poziția a noua a clasamentului.

Gazdele au obținut cele trei puncte deși au fost conduse în startul meciului. Bagaric a marcat primul în minutul 11. Bucuria ardelenilor a fost însă de scurtă durată. Alb-negrii au egalat imediat prin Răduț și au punctat decisiv în minutul 57 prin Krpic. Cu această victorie, Astra ajunge la 32 de puncte și urcă pe poziția a noua a clasamentului, la cinci lungimi de ultimul loc ce duce în play-off-ul Ligii 1.

Etapa viitoare, giurgiuvenii vor întâlni Chindia. De partea cealaltă, Hermanstadt rămâne penultima în ierarhie la zi cu 22 de puncte, două mai puține decît FC Voluntari aflată deasupra formației sibiene în clasament. În runda din wekenedul următor, trupa pregătită de Liviu Ciobotariu se va duela cu Viitorul.