VIDEO | Accidentare HORROR a unui jucător de la Petrolul! A fost operat de URGENȚĂ

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 20 octombrie 2018, ora 13:45,
ghinga
ghinga

Veștile proaste pentru Petrolul par că nu se mai termină! După ce l-au demis pe Leo Grozavu din funcția de antrenor principal, ”lupii” au mai primit o lovitură dură.

Sebastian Ghinga (31 de ani), fundașul Petrolului a suferit o accidentare groaznică, miercuri seară, în meciul pe care prahovenii l-au disputat pe teren propriu contra Mioveniului, scor 0-0.

Conform libertatea.ro, totul s-a întâmplat în minutul 82 al partidei de pe stadionul ”Ilie Oană”, atunci când stoperul ”lupilor” s-a ciocnit cu Valentin Balint, atacantul argeșenilor.

Ghinga s-a prăbușit pe gazon, gemând de durere. Fundașul Petrolului se plângea de dureri abdominale.

Stafful medical „l-a reparat” provizoriu, iar fotbalistul, care, în acest sezon, a purtat și banderola de căpitan al Petrolului, a revenit pe teren după 3-4 minute. Tabela de pe „Ilie Oană” arăta 0-0 și era nevoie de el.

Meciul s-a încheiat cu un scor nul, Ghinga a evoluat, în jur de 10 minute, cu dureri cumplite. A dat dovadă de sacrificiu incredibil! Însă marile necazuri au apărut după partidă. În timp ce antrenorul Leo Grozavu și președintele Cristi Vlad le dădeau explicații suporterilor furioși, Ghinga aproape că leșinase de durere.

Verdictul? Durerea abdominală era provenită de la faptul că un testicul îi fusese atins și spart.

Ghinga, 98 de meciuri și 5 goluri în Liga 1, peste 100 de partide în L2, a fost trimis la un spital din București, unde a și fost operat vineri dimineață.

„Nu sunt tocmai bine, dar acum e ok! Tocmai am ieșit din operație! Intervenția a fost efectuată vineri, la ora 12.00 am ieșit din sala de intervenții chirurgicale. Mulțumesc medicilor, familiei, colegilor, suporterilor, tuturor celor cei care mi-au adresat mesaje de încurajare”, a declarat Ghinga, pentru sursa citată.

Apoi a continuat:  „Mulțumesc lui Dumnezeu, am pățit rău cel mai mic! Se putea întâmpla ceva mult mai grav! Cum de am reușit să mai joc 10 minute? Nici eu nu știu! Pe mine mă durea abdomenul, problemele din zona intimă radiau acolo. Probabil că am rezistat de la dorința de a câștiga cu Mioveniul, de la adrenalină, așa sunt eu, am spirit de sacrificiu.

Doctorii spun că recuperarea după operație durează o săptămână. O să mai am dureri, dar eu sper să reintru la antrenamente maximum trei săptămâni. O să folosesc o chilie de protecție a zonei afectate precum cea a luptătorilor K1. Sper ca lipsa mea din echipă să nu se resimtă și băieții să câștige toate meciurile. Nu concep ca Petrolul să nu promoveze!”

ilie oanatesticul spartcristi vladleo grozavuhorrorpetrolulmiovenitesticuleliga 2ghinga operat de urgenta