VIDEO | Academica Clinceni-UTA Arad 0-3! „Bâtrâna Doamnă”, la un punct de play-off

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 04 februarie 2021, ora 16:36,
bucurie uta
bucurie uta

UTA Arad s-a impus în deplasarea de la Clinceni, scor 3-0, meci contând în cadrul etapei cu numărul 21 din Liga 1!

„Bătrâna Doamnă” a început în forță partida de la Clinceni. Elevii lui Laszlo Balind au deschis rapid scorul în primul minut de joc prin Liviu Antal, jucător care se află la prima reușită după revenirea în Liga 1.

Elevii conduși de Ilie Poenaru puteau egala în minutul 41 prin Raul Rusescu, dar acesta a fost blocat senzațional de portarul Florin Iacob. Oaspeții și-au dublat avantajul după pauză prin atacantul Denis Rusu, în minutul 49.

UTA Arad s-a distanțat pe tabela de marcaj în minutul 74, când brazilianul Roger a marcat pentru 3-0.

Gazdele au ratat șansa de a reduce din diferență în minutul 80, dar bulgarul Chunchukov a irosit o lovitură de la 11 metri.

Academica: Valceanu – Fl. Achim, Jutric, Patriche, Dobrescu – Ad. Popa, Moulin, Ventura, Andronic – Morar, Chunchukov

UTA: Iacob – Shlyakov, Benga, Erico, Tomozei – D. Rusu, Vorobjovas, Rosu, Oroian – Roger, Antal
În urma acestui rezultat UTA Arad a urcat pe locul 8 în Liga 1, cu 27 de puncte adunate după 21 de partide disputate. De cealaltă parte, Academica Clinceni rămâne pe poziția a 5-a cu 30 de puncte strânse după tot atâtea meciuri jucate.