VIDEO | Victorie uriașă pentru Hermannstadt la Voluntari. Dinamo, condamnată să câștige cu Viitorul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 02 mai 2021, ora 17:58,
FCHermannstadt

Partida dintre FC Voluntari și AFC Hermannstadt, din cadrul rundei a 5-a a play-out-ului Ligi 1, s-a terminat cu victoria oaspeților, scor 1-0.

Unicul gol al meciului de pe stadionul „Anghel Iordănescu” a fost marcat de Claudiu Belu.

Gazdele au avut șansa să deschidă scorul în două rânduri prin Bentacor dar acesta a lovit de fiecare dată bara porții. Cei care au deschis scorul au fost sibienii în ultimul minut al primei reprize. Claudiu Belu-Iordache a primit o centrare în careul ilfovenilor a preluat mingea după acea a marcat cu călcâiul în poarta goală.

În partea secundă, gazdele au alergat după egalare dar apărarea sibienilor a fost impenetrabilă, scorul final a rămas 1-0 în favoarea celor de la FC Hermannstadt.

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt a urcat pe locul 14 în clasament, cu 19 puncte. Etapa viitoare, sibienii se deplasează în „Ștefan cel Mare” pentru duelul cu Dinamo.

De cealaltă parte, FC Voluntari a rămâne pe locul 12, cu 23 de puncte. Runda următoare, formația lui Bogdan Andone se deplaseză în Trivale pentru întâlnirea cu FC Argeș.

ECHIPELE DE START:

FC Voluntari: Râmniceanu – Balaur, Tamaș, Armaș – Costin, Gheorghe, Droppa, Ivanov, Briceag – Pesici, Betancor

FC Hermannstadt: Cristiano – Mățel, Matricardi, Stoica, Opruț – Dâlbea, Addae – Petrescu, Aosman, Sântean – Bagarici