VIDEO | Poli Iași dă lovitura la Giurgiu și câștigă primul meci din play-out! Moldovenii aprind lupta din subsol

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 02 mai 2021, ora 15:26,
astra poli iasi

Echipa lui Nicolo Napoli a revenit în cărțile salvării de la retrogradare după ce a izbutit să se impună în fața Astrei, în etapa a cincea a play-out-ului Ligii 1.

Oaspeții au făcut diferența în prima repriză, atunci când alb-albaștrii a punctat de două ori. Mai întâi Onea a deschis scorul cu un șut frumos din careu, apoi Passaglia a făcut 2-0 după recentrarea lui Baxevanos în urma unei lovituri libere. Spre finalul primei părți, portarul ieșenilor, Brănescu, a fost nevoit să părăsească terenul după ce a suferit o fractură de piramidă nazală, iar locul său a fost luat de rezerva Ianoș Brânză. Arbitrul Sorin Costreie nu a dictat nicio sancțiune, așa cum a lăsat jocul să continue după ce Graovac l-a lovit peste față în propriul careu pe Popadiuc.

După pauză, Astra a echilibrat întâlnirea și intrarea lui Răduț i-a readus în meci pe giurgiuveni. Din pasa sa, Valentin Gheorghe a redus handicapul în minutul 75 și deși a jucat și în superioritate numerică în ultimele 10 minute fosta campioană nu a mai avut puterea să egaleze și ajunge la trei meicuri la rând fără victorie în partea a doua a sezonului. În urma victoriei, Iașiul părăsește deocamdată lanterna roșie, având acum 17 puncte, în timp ce giurgiuvenii pot ajunge și pe loc de baraj în funcție de rezultatele din această etapă.