VIDEO | Victorie italiană pentru UTA cu Gaz Metan. Suporterii „Bătrânei Doamne” au făcut spectacol

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 16 mai 2021, ora 16:00,
UTA Arad
UTA Arad

Partida dintre UTA Arad și Gaz Metan Mediaș, din cadrul rundei a 8-a a play-out-ului Ligii 1, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 1-0. Suporterii „Bătrânei Doamne” și-au susținut favoriții pe toată durata meciului.

Unicul gol al meciului de pe stadionul „Francisc von Neuman” a fost marcat de Liviu Antal în minutul 50.

În prima parte a meciul, „Bătrâna Doamnă” a fost mai periculoasă și a avut căteva ocazii de a marca, dar paradele veteranului Pleșca au ținut scorul intact.

După revenirea de la cabine, elevii lui Laszo Balint au deschis scorul în minutul 50 prin Liviu Antal. Lovitura de cap a lui Hora a lovit bara, iar Antal a reluat în poarta lui Pleșca din voleu, stabilind și scorul final al partidei.

În urma acestui rezultat, UTA Arad a urcat pe locul 9, cu 31 de puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaș a coborât pe poziția a 11-a în clasament, cu 29 de puncte. Runda următoare, „Bătrâna Doamnă” se deplasează la Voluntari, de cealaltă parte Gaz Metan primește vizita retrogradatei, Poli Iași.

ECHIPELE DE START:

UTA Arad: Iacob – Shlyakov, Ilie, Erico, Peteleu – Vorobjovas, Miculescu – Rusu, Hora, Roger – Buhăcianu

Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Trif, Larie, Baco – Velisar, Deaconu, Alceus, Moura, Butean – Valente, Costea