Unde s-a pierdut calificarea României! ”Cea mai mare mizerie pentru noi”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 30 martie 2021, ora 22:49,
profimedia-0602373769 (1)

Meciul decisiv pentru calificarea în sferturile Campionatului European de tineret, dintre România U21 și Germania U21, s-a terminat cu scorul de 0-0.

Partida a fost una intens disputată, iar cei care au avut câştig de cauză în urma acestui rezultat au fost nemţii, calificați în sferturi datorită golaverajului superior.

Sursa foto: Profimedia Images

Fostul internațional, Ionel Ganea, a avut o reacție dură după eliminarea României de la EURO. Acesta consideră că naționala lui Adi Mutu a pierdut calificarea în sferturile turneul în meciul cu Ungaria, atunci când, în perspectiva sa, reprezentativa României a fost clar dezavantajată de centralul partidei.

Fostul atacant al lui Dinamo și Rapid a declarat că dacă trupa lui Adi Mutu ar fi beneficiat de un arbitraj corect în duelul din etapa a doua a grupelor, putea și aceasta să câștige la scor cu maghiarii, așa cum au reușit Germania sau Olanda.

ionel-ganea

N-am pierdut niciun meci, cea mai mare mizerie pentru noi a fost partida cu Ungaria. Arbitrii ne-au tocat pe față. Dacă la 0-0 primeam penalty, altfel stătea situația pentru noi (n.r. – din perspectiva golaverajului). Am avut și un fault care nu s-a dat, cel de la golul lor. Aici s-a jucat totul, pentru că Olanda și Germania au câștigat la pas cu ei.

Ne-a lipsit golul cu Germania, noroc am avut și noi, și ei. Cred că am avut o formulă ofensivă, dar știți cum e, antrenorul te pregătește până la un moment dat. Schimbările din seara asa nu au adus un plus. A lipsit o dăruire suplimentară a jucătorilor. Dacă și-ar fi dorit mai mult fotbaliștii, poate că am fi câștigat meciul.

Probabil că ar fi arătat altfel atacul azi cu George Ganea (n.r. fiul fostului internațional) pe teren. Dar o echipă națională nu trebuie să stea doar într-un jucători, doi sau trei”, a declarat Ganea la GSP Live.

În urma rezultatului de la Budapesta, România termină pe locul 3 în grupa A a Campionatului European Under 21, cu 5 puncte, iar Germania pe locul 2, tot cu 5 puncte, dar golaveraj superior.