Semne de întrebare pentru un fost internațional după eliminarea României: ”Asta am vrut de la început, să nu pierdem!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 30 martie 2021, ora 22:06,
Romania u21 olaru

Meciul decisiv pentru calificarea în sferturile Campionatului European de tineret, dintre România U21 și Germania U21, s-a terminat cu scorul de 0-0.

Partida a fost una intens disputată, iar cei care au avut câştig de cauză în urma acestui rezultat au fost nemţii, calificați în sferturi datorită golaverajului superior.

Sursa foto: Profimedia Images

Fostul internațional, Basarab Panduru, a avut o reacție de plină de nemulțumire la adresa naționalei de tineret. Acesta nu a înțeles de ce naționala lui Adi Mutu a abordat atât de defensiv duelul decisiv cu Germania și a simțit că tricolorii mici puteau obține mai mult din acest turneu final. Totodată, atitudinea arătată de elevii lui Adi Mutu nu a fost cea dorită de către Basarab Panduru.

„Am avut senzaţia că nu vrem să pierdem meciul ăsta. Nu ne ajută rezultatul de egalitate. Îmi pare rău de primele două meciuri, în care am arătat fotbal. Am impresia că ne-a fost fricăde Germania, deși n-am văcut de mult timp așa jucători rudimentari. Nu ştiu dacă meritam, poate trebuia să pierdem. Din minutul 5 n-am mai avut nicio ocazie, ei au avut penalty. Am obţinut ce ne-am propus, ne-am dus cu trei mijlocaşi închizători pentru că am vrut să nu pierdem. Asta am vrut de la început, să nu pierdem!

Noi voiam ca Olanda să facă egal cu Ungaria? Asta am vrut noi? Nu ştiu ce am aşteptat noi, dar faptul că noi jucăm cel mai important meci cu trei închizători mă face să cred că n-am vrut să pierdem. Cei mai buni trei jucători au fost rezervă”, a declarat Basarab Panduru, conform Telekom Sport.

În urma rezultatului din această seară de la Budapesta, România termină pe locul 3 în grupa A a Campionatului European Under 21.

De cealaltă parte, Germania încheie după aceste trei meciuri pe locul 2 în Grupa A a Europeanului de tineret, după Olanda U21, care a zdrobit Ungaria U21, scor 6-1.