Ultimele două echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Meci istoric pentru Ștefan Radu

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat joi, 18 martie 2021, ora 01:30,
SS Lazio v FC Crotone – Serie A, Roma, Italy – 12 Mar 2021

Bayern Munchen şi Chelsea sunt ultimele două echipe calificate, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, în urma celor două meciuri disputate miercuri seară, în returul optimilor.

La Munchen, Bayern a învins-o, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, pe Lazio. La oaspeți, Ştefan Radu a fost integralist şi a primit un cartonaş galben în minutul 26. Partida cu Bayern a reprezentat pentru român meciul cu numărul 400 în tricoul echipei Lazio.

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs. În tur, scorul a fost 4-1 pentru echipa germană. Pentru bavarezi au marcat Lewandowski, în minutul 33, din penalty şi Choupo-Moting, în minutul 73. Gruparea italiană a redus din diferență cu opt minute înainte de final, prin Parolo ’82.

La Londra, Chelsea a învins-o cu scorul de 2-0 pe Atletico Madrid. Golurile echipei londoneze au fost înscrise de Ziyech, în minutul 34 şi de Emerson, în al patrulea minute de prelungire. În manșa tur, disputată pe Arena Națională din București, scorul a fost 1-0 pentru Chelsea.

Celelalte șase echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor sunt Liverpool, Manchester City, Paris Saint-Germain, Borussia Dortmund, FC Porto şi Real Madrid.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc vineri, de la ora 13.00.

reali madridchelseachampions leagueliga cmapionilorlaziofotbalatletico madridstefan radu