Uhrin, furios după eșecul cu Voluntari! „Am avut două penalty-uri. Am pierdut pe mâna arbitrului”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 09 februarie 2020, ora 21:23,
dusan uhrin
dusan uhrin

Dinamo a pierdut în ultimul sfert de oră meciul din deplasare cu FC Voluntari, scor 1-2, în etapa a 24-a din Liga 1. Antrenorul ‘câinilor roșii’, Dusan Uhrin, dă vina pe arbitrul Adrian Viorel Cojocaru și consideră că echipa lui trebuia să primească două penalty-uri.

Dinamoviştii au condus cu 1-0, prin golul marcat de Sorescu, în minutul 38. Pentru FC Voluntari au înscris Ţîră (76′) şi Tudorie (81′).

În minutul 72, Dinamo a rămas în inferioritate numerică, fundașul Lukas Skovajsa fiind eliminat.

Toată lumea a văzut ce s-a întâmplat. Am avut două penalty-uri și nu s-au dat, asta e realitatea. Skovajsa a luat al doilea galben și a ieșit. Dacă asta nu e intenție, spune-mi de ce faci asta. Sunt foarte nemulțumit, mereu se întâmplă așa. Am pierdut pe mâna arbitrului, asta e realitatea. Nu vreau să vorbesc despre asta. Sunt atât de nervos, a arbitrat foarte, foarte rău. De fiecare dată mă întrebați despre șanse, dar dacă pierdem pe mâna arbitrului ce să facem?

E foarte dificil. Noi încercăm să ne concentrăm pe fiecare meci și după pierdem așa. Dacă deciziile au fost corecte, voi ieși public și voi spune că am greșit. Nu cred că avem probleme, vom găsi câteva soluții. Astăzi am jucat bine, am avut multe ocazii și n-am înscris. Sigur că sunt greșelile noastre pentru faptul că nu am câștigat în deplasare„, a spus Dusan Uhrin la finalul partidei.