„U” Cluj – Viitorul Pandurii. Calificare surpriză în semifinalele Cupei României

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 03 martie 2021, ora 20:24,
pandurii
pandurii

Viitorul Pandurii Tg. Jiu a obținut calificarea în semifinalele Cupei României, după ce a învins-o pe „U” Cluj, miercuri, cu 3-1, în deplasare.

Universitatea Cluj a deschis scorul în chiar primul minut de joc, dar ardelenii nu au putut ține de avantaj. Ida Golan a marcat cu un șut puternic. Înainte de a intra în poartă, mingea a lovit bara transversală.

În minutul 21 Bula a căzut în careul advers, după un duel cu Dican, iar echipa oaspete a cerut penalty. Viitorul Pandurii a primit penalty, dar în minutul 68, după un fault comis în careu, de Taub. Țegle a transformat de la punctul cu var, iar scorul a devernit 1-1.

Din minutul 74, jucătorii lui Enache au rămas în inferioritate numerică, Luchin fiind eliminat.

Viitorul Pandurii a trecut în avantaj și pe tabela de marcaj, în minutul 77, prin Daniel Paraschiv.

În minutul 86, același Daniel Paraschiv a reușit „dubla”, stabilind scorul final U Cluj – Viitorul Pandurii 1-3.

Au evoluat echipele:

Universitatea Cluj: Muţiu – Dican, Luchin, Răuţă – Ilieş, I. Filip (Ogbu ’81), Negrean (Acka ’55), Taub (Pop ’81) – Gavra (Chacana ’64), Golan (Pîrvulescu ’55), Ribeiro. Antrenor: Costel Enache

Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Rob. Bodea – Buleică, Lixandru, Oros, Al. Băican (Prejmerean ’78) – Şerbănescu, Copaci, Ţegle, Buia (Paraschiv ’64), Chiorean (Cioiu ’46), Dragu (Mitrică ’65). Antrenor: Flavius Stoican

Până în sferturile de finală, “U” trecuse de Unirea Dej (2-0), Viitorul Șelimbăr (3-0), Hușana Huși (8-2) și UTA Arad (2-1), în timp ce echipa pregătită de Flavius Stoican le-a eliminat pe Viitorul Dăiești (2-1 prel.), FC Argeș (1-0) și Gaz Metan Mediaș (1-0).

Marți, Craiova s-a calificat în semifinalele Cupei, după ce a trecut în sferturi, de Chindia, cu 1-0. Miercuri, de la ora 20:30 va avea loc meciul Petrolul Ploiești – Astra Giurgiu, iar ultimul meci din sferturile competiției este programat joi, de la ora 20:20, între Dunărea Călărași și Dinamo.

u cluj3-1semifinaleviitorul panduriicupa romaniei