Țucudean i-a cucerit pe toți! Povestea atacantului a devenit virală după miracolul de pe ”Celtic Park”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 14 august 2019, ora 11:30,
George Țucudean

George Țucudean a marcat golul victoriei pe Celtic Park, iar povestea lui a devenit virală după calificarea CFR-ului în play-off-ul Ligii Campionilor.

Atacantul de 28 ani a intrat în a doua repriză și a marcat golul de 4-3 al ardelenilor. Fotbalistul nu era sigur că va juca în meciul cu Celtic, însă cartonașul galben încasat de Rondon în prima repriză l-a forțat pe Dan Petrescu să îl introducă pe teren.

După meci, presa din întreaga lumea a vorbit despre miracolul făcut de CFR Cluj, iar britanicii au fost cuceriți de povestea lui Țucudean. SPORTbible, una dintre cele mai mari comunități de fotbal din întreaga lume, a scris despre cum atacantul putea să joace ultimul meci din carieră, iar postarea a devenit virală.

”George Ţucudean a dat probe la Celtic când avea doar 15 ani. A dezvăluit înaintea meciului cu Celtic că returul din Scoţia poate fi ultimul său meci jucat din cauza unei boli la inimă.

El a marcat golul victoriei CFR-ului și a eliminat-o pe Celtic. O poveste incredibilă” au scris cei de la SPORTbible.

3.5 milioane de euro este cota de piață a lui Țucudean, potrivit transfermarkt.com.