,,Trandafirii sunt roşii!” Poezia pe care i-au dedicat-o organizatorii de la Melbourne Simonei Halep

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 14 februarie 2021, ora 14:32,
Australian Open Tennis, Day Seven, Melbourne Park, Australia – 14 Feb 2021

Simona Halep s-a calificat astăzi în sferturile de finală ale turneului de la Australian Open, după ce şi-a luat revanşa în faţa lui Iga Swiatek.

Numărul 2 WTA s-a impus în trei seturi, scor 3-6, 6-1, 6-4, la capătul unui meci care a durat aproape două ore şi a fost un adevărat spectacol de tenis.

Sursa foto: Profimedia Images

La finalul jocului cu Swiatek, organizatorii turneului de la Melbourne i-au dedicat şi o poezie sportivei din România.

,,Trandafirii sunt roșii, violetele albastre, Swiatek a câștigat primul set, dar Simona pe următoarele două.”, au scris cei de la Australian Open.

Victoria cu Swiatek este mai dulce cu atât mai mult că poloneza nu pierduse niciun la Melbourne în acest sezon.

,,Simona a fost ca un uragan în al doilea set, 6-1 cu Iga Swiatek. A întrerupt astfel seria polonezei de 21 de seturi câștigate la rând de Swiatek la turneele de Grand Slam.”, au mai scris şi cei de la WTA Insider.

,,Simona și-a dat seama că a fost prea pasivă în primul set, și a pus putere în fiecare minge. Nivelul de joc al lui Swiatek nu a mai fost același și a început să facă greșeli neforțate din ce în ce mai des. Impecabilă la serviciu (doar 4 puncte pierdute), a doua favorită a acontat setul al doilea în doar 26 de minute.”, au scris şi cei de la L’Equipe.

Citeşte şi ULTIMA ORĂ | Halep își ia revanșa în fața lui Swiatek și continuă la Melbourne! Serena Williams, următorul obstacol al româncei

În faza sferturilor de finală, Halep va avea parte de un super meci, contra Serenei Williams, care a trecut astăzi tot în trei seturi de Sabalenka, scor 6-4, 2-6, 6-4.

Simona Halep şi Serena Williams vor juca marţi dimineaţă, la o oră ce urmează a fi anunţată de organizatorii turneului de la Melbourne.

Cele două jucătoare s-au întâlnit de 12 ori până acum în circuit, iar Serena conduce cu scorul de 9-3 la meciurile directe.

Australian Open a început pe data de 8 februarie şi se va încheia pe 21 februarie, după ce turneul a fost amânat de mai multe ori din cauza pandemiei de Coronavirus.

Citeşte şi Reacţia Simonei Halep după succesul cu Swiatek: ,, La Roland Garros nu am fost în meci, iar victoria asta e importantă”