Toni Petrea, discurs detașat după ce a pierdut Supercupa contra rivalei CFR Cluj

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 15 aprilie 2021, ora 22:04,

FCSB și CFR Cluj s-au întâlnit în Supercupa României, disputată la Ploiești. CFR Cluj s-a impus cu 4-1 în urma loviturilor de departajare. În timpul regulamentar, scorul a fost 0-0.

Meciul a fost dominat categoric de CFR Cluj, care a ratat foarte multe situații de gol, dar nu a reușit să puncteze și pe tabelă. Singura șansă a liderului din Liga 1 a venit pe finalul meciului când Arlauskis a respins mingea trimisă cu capul de Nedelcu.

La finalul partidei, antrenorul echipei învinse, Toni Petrea a reacționat detașat, arătând că nu a fost foarte afectat de această înfrângere într-un meci cu trofeul pe masă. Tehnicianul celor de la FCSB a vorbit despre cele cinci schimbări de la pauză și a atenționat că obiectivul principal al echipei rămâne titlul în Liga 1 după șase ani de așteptare.

”A fost o finală, un meci foarte disputat, un meci foarte plăcut pentru telespectatori, cu un ritm foarte bun. Rezultatul celor 90 minute ne-a dus la penalty-uri, iar acolo nu mai stii ce se întâmplă. Ei au câștigat meciul, iar noi trebuie să ne pregătim acum de play-off.

Noi avem probleme cu jucătorii accidentați, a trebuit să gestionăm cât de cât finala asta. Legat de cele cinci schimbări la pauză, mișcarea a fost planificată dinainte, nu am vrut să riscăm nimic. Am vrut să vedem și nivelul celor care au evoluat mai puțin pentru că începe play-off-ul și soluții foarte multe nu avem.

Felicit adversarul pentru victorie și nu am altceva de spus. Play-off-ul va fi disputat, cu cele mai bune echipe din campionat. Noi încercăm să ne pregătim din cât mai bine și să obținem de la meci la meci cât mai multe puncte. Iulian Cristea s-a antrenat după antrenamentul de ieri, Ovidiu Popescu suspendat, tocmai de asta ne-am gândit să tratăm meciul la nivelul potențalului nostru, dar să pregătim și meciurile următoare”, a declarat la finalul meciului, Toni Petrea.

FCSB debutează în play-off contra celor de la FC Botoșani, duminică, pe 18 aprilie, de la ora 21:00.