CFR Cluj este Supercampioana României! Campioana s-a impus categoric la penalty-uri după ce a dominat-o pe FCSB

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 15 aprilie 2021, ora 21:06,
supercupa
supercupa

FCSB și CFR Cluj s-au întâlnit în Supercupa României, disputată la Ploiești. CFR Cluj s-a impus cu 4-1 în urma loviturilor de departajare. În timpul regulamentar, scorul a fost 0-0.

Prima repriza a aparținut în totalitate lui CFR Cluj care a ratat cele mai mari ocazii. Rând pe rând, Gâdea, Rondon, de două ori, și Debeljuh, care a lovit bara transversală în minutul 36, au trecut pe lângă deschiderea scorului. De partea cealaltă, cel mai bun om al FCSB-ului a fost portarul Andrei Vlad, care a fost salvator pentru echipa lui Toni Petrea

În repriza a doua, tot campioana CFR Cluj a dominat partida. Ben Youssef și Costache nu au reușit să fructifice ocaziile în debutul părții a doua. FCSB a pus probleme cu adevărat doar pe finalul partidei, atunci când a cadrat și prima minge pe poarta CFR-ului. În urma unui corner, Arlauskis a parat salvator lovitura de cap a lui Nedelcu din minutul 88.

La finalul primelor 90 minute, scorul a fost la fel ca la început, 0-0, iar Supercupa României s-a decis la penalty-uri.

În urma loviturilor de la 11 metri, campioana CFR Cluj s-a impus cu 4-1. Pentru ardeleni au punctat Rondon, Păun, Chipciu și Camora, iar pentru FCSB, singurul care a marcat a fost Radunovic. Execuțiile ratate de Perianu și Șut au decis formația care a plecat cu trofeul acasă.

Echipele de start FCSB – CFR Cluj:

FCSB: Vlad – Ov. Popescu, Haruţ, Nedelcu, Panţîru – Oaidă, Simion, Vînă – Moruţan, Tănase, Oct. Popescu

Rezerve: Straton – Creţu, Vukusic, Soiledis, Perianu, Istrate, Radunovic, Timiş, Şut

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Ben Youssef, Burcă, Camora – Soares, Hoban, Gâdea – Deac, Debeljuh, Costache
Rezerve: Bălgrădean, Păun, Sigurjonsson, D. Ciobotariu, Latovlevici, Susic, Chipciu, Carnat, Rondon