Florin Tănase, virulent la adresa arbitrajului: ”Vreau să analizeze cineva de câte ori a greșit”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 10 aprilie 2021, ora 21:51,
Florin Tănase

FCSB a remizat pe terenul celor de la Sepsi Sf. Gheorghe, scor 1-1, în runda cu numărul 30, ultima din sezonul regulat al Ligii 1.

Golurile au fost marcate de Florin Tănase, pentru FCSB, în minutul 6, în timp ce pentru Sepsi a punctat Pavol Safranko, în minutul 57.

Marcatorul formației antrenate de Toni Petrea, Florin Tănase, a reacționat dur după încheierea partidei. Golgheterul Ligii 1 a acuzat fără menajamente arbitrajul de care a avut parte FCSB din partea centralului Iulian Călin.

”Suntem foarte dezamăgiți pentru că puteam să ne desprindem, puteam să facem 2-0, dar nu am reușit și din cauza arbitrului. Nu știu cine analizează prestațiile lor pentru că ne-am săturat și noi, nu mai putem să jucăm cu un asemenea arbtraj. La faza din minutul 65, arbitrul dă fault în atac și adversarul mi-a rupt piciorul. Vreau să analizeze cineva de câte ori ne-a arbitrat Călin și de câte ori a greșit împotriva noastră.

Trebuia să fie un joc ușor, dar când arbitrul îi lasă să aibă asemenea intrări, out-uri invers, nu e poziționat cum trebuie, dă așa după ureche, îi zice ceva arbitrul de rezervă, nici nu ascultă. Să vedem cine ne mai arbitrează în Supercupă… Bârsan, Călin și Cojocaru. Cea mai mare pierdere din seara asta e accidentarea celor doi colegi. Sperăm să-și revină cât mai repede pentru că avem nevoie de ei”, a declarat la finalul partidei căpitanul lui FCSB.

Legat de interesul manifestat de Edi Iordănescu pentru el, Florin Tănase a spus că: ”Nu se pune problema de așa ceva. Eu mai am contract cu FCSB și îmi doresc să plec în străinătate. Îi mulțumesc că mă apreciază, dar în altă parte poate vom putea lucra împreună”.

În urma egalului, formația pregătită de Toni Petrea rămâne pe prima poziție în ierarhie, cu 65 de puncte acumulate în cele 30 de meciuri disputate. Pentru FCSB este al doilea egal consecutiv, după cel din runda trecută cu CSU Craiova, și poate fi depășită de CFR Cluj chiar înainte de startul play-off-ului. Ardelenii îi vor întâlni și ei pe olteni, mâine, de la ora 21:30.