SUSPENDAREA primită de MITRIȚĂ și AMENDA pe care a luat-o de la FRF

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat miercuri, 14 noiembrie 2018, ora 17:27,
mitrita craiova fcsb

Alexandru Mitriţă a fost protagonist în cadrul unui scandal în ultima etapă de campionat din Liga 1. Formația din Bănie a jucat pe ”Ion Oblemenco” în compania celor de la Sepsi, meci terminat la egalitate, scor 1-1.

Comisia de Disciplină a FRF a decis ca Alexandru Mitriţă să fie suspendat o singură etapă şi să fie amendat cu suma de 740 de lei pentru cele întâmplate în meciul cu formația din Sfântu Gheorghe.

Mijlocașul oltenilor a simulat în minutul 52 în încercarea de a obține un penalty, motiv pentru care a obținut primul cartonaș galben. Mitriță l-a insultat pe arbitrul Radu Petrescu, lucru surprins de camerele de televiziune. Apoi, patru minute mai târziu, Mitriță a fost eliminat de arbitru, după ce a primit un alt galben pentru o presupusă simulare.

Vezi și VIDEO | Meci nebun la Craiova! Universitatea salvează un punct cu Sepsi

Nu îmi plac arbitrii ‘protagoniști’, nu îmi plac. Sigur, trebuie să fim mai mult respectați aici, pentru că aceasta este o echipă care joacă fotbal, nu e posibil să dai două roșii așa.” a declarat după meci antrenorul oltenilor, Devis Mangia.