Surpriză mare la Arad! Poli Iași a câștigat cu UTA și a părăsit ultimul loc

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 09 mai 2021, ora 15:55,
184038508_4240248236019369_2665032438457826905_n

Poli Iași s-a impus surprinzător cu UTA, la Arad, scor 2-1, în etapa a șaptea a play-out-ului din Liga 1.

Golurile moldovenilor au fost marcate de Passaglia (28′) și Popadiuc (32′), respectiv Hora (65′), pentru echipa gazdă.

Prima repriză a fost una echilibrată din punct de vedere statistic, dar oaspeții au intrat la cabine cu avantaj de două goluri. Passaglia a deschis scorul după ce a executat o fază fixă care a păcălit toată așezarea defensivă a ”Bătrânei Doamne”. Popadiuc a majorat diferența după ce a transformat un penalty. Arbitrul Marcel Bârsan a indicat punctul cu var după ce Shlyakov a avut o intervenţie imprudentă asupra lui Onea.

În partea a doua, ultima clasată s-a retras în propria jumătate, iar gazdele au dominat copios jocul, dar nu au reușit să marcheze decât o singură dată, prin Hora. Adrian Petre a fost cel mai periculos om al celor de la UTA, atacantul având și o bară în prelungirile partidei.

Cu această victorie, Poli Iași a acumulat 20 puncte și a urcat pe locul 15 în Liga 1. În etapa următoare, elevii lui Nicolo Napoli se vor duela cu FC Hermannstadt, echipa cu care au făcut rocada de locuri, 15 mai.

De cealaltă parte, UTA Arad rămâne pe locul 10, cu 28 puncte strânse, iar în runda viitoare se vor deplasa la Mediaș pentru duelul cu Gaz Metan, pe 16 mai.

Echipele de start UTA Arad – Poli Iași:

UTA ARAD: Iacob – Peteleu, Erico, Ilie, Shlyakov – Miculescu, Vorobjovas – Roger, Hora, Rusu – Buhăcianu; Rezerve: 33. Balauru, 8. Antal, 11. Ad. Petre, 17. Melinte, 19. C. Rus, 22. Bustea, 23. N. Roșu, 28. Buhăcianu, 77. Peteleu; Antrenor: Laszlo Balint

POLI IAȘI: Brânză – Cană, De Iriondo, Baxevanos, Onea – Gaitan, Passaglia – Platini, Vanzo, Popadiuc – Zajmovic; Rezerve: Bârlădeanu, F. Cirstea, D. Flores, A. Stan, Zaharia; Antrenor: Nicolo Napoli