VIDEO | Surpriză la Ploiești! Petrolul pierde duelul cu Buzăul și rămâne în afara podiumului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 25 noiembrie 2019, ora 19:57,
petrolul
petrolul

Petrolul Ploiești a pierdut pe teren propriu cu Gloria Buzău, scor 0-1, în etapa a 19-a din Liga a 2-a. ‘Lupii galbeni’ au irosit mai multe ocazii clare de gol și se mențin în afara primelor trei poziții în clasament.

În minutul 4, Younes Hamza a ratat o ocazie imensă, după ce a scăpat singur cu portarul. Bourceanu a respins mingea înainte să intre în poartă.

Petrolul – Gloria Buzău

Publicată de Digi Sport pe Luni, 25 noiembrie 2019

Petrolul a continuat să preseze și și-a creat alte șanse clare de gol, în timp ce Gloria Buzău nu a existat în atac.

Oaspeții au dat lovitura în minutul 49, în urma unui contraatac. Valentin Munteanu a șutat din 7 metri la colţul lung, printre picioarele portarului Avram.

În ultimele minute de joc, jucătorii Gloriei Buzău au tras de timp într-o manieră jenantă chiar și pentru Liga a 2-a.

Petrolul: Avram – Bărboianu, Olaru, Manolache, Ţicu – Gavrilă (Zaharia 68′), Marinescu (cpt.), Cioinac (Mihăescu 68′), Saim Tudor (Blănaru 78′) – Younes, Arnăutu. Antrenor: Flavius Stoican.

Gloria Buzău: R. Stoian – Gîţ, M. Ioniţă (cpt.), Balgiu, Nedelea (Godin 87′) – Luptak, Bourceanu, Tucaliuc – Val. Munteanu (Catană 78′), Val. Alexandru, Chipirliu (Pîrcălabu 83′). Antrenor: Ilie Stan.

O parte dintre fanii Petrolului i-au cerut demisia antrenorului Flavius Stoican, care a fost aniversat ieri de către club (43 de ani).

Este ultima etapă a turului Ligii a 2-a. În clasament, cele două echipe sunt despărțite de patru puncte. Petrolul întrerupe o serie de 7 meciuri fără înfrângere.