Emma Răducanu s-a calificat în optimile de finală la Stuttgart

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat joi, 18 aprilie 2024, ora 10:33,
Emma Raducanu

Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 802.237 de dolari, după ce a învins-o în două seturi, 6-2, 6-1, pe germanca Angelique Kerber, într-o partidă disputată miercuri, potrivit agerpres.ro.

Răducanu, campioană la US Open în 2021, care participă la competiţia de la Stuttgart în baza unui wild card oferit de organizatori, o va avea ca adversară pe cehoaica Linda Noskova, care a eliminat-o marţi pe letona Jelena Ostapenko, numărul 10 mondial, în faţa căreia s-a impus cu 6-3, 6-1.

Tot marţi, Coco Gauff din Statele Unite, favorita numărul trei, s-a calificat în sferturile de finală la Stuttgart, după ce a trecut cu 4-6, 7-5 de compatrioata sa Sachia Vickery, venită din calificări.

Belarusa Arina Sabalenka, cap de serie numărul doi, a avansat la rândul ei în sferturile de finală, profitând de abandonul adversarei sale din turul secund, spaniola Paula Badosa, în setul al treilea, la scorul de 7-6 (7/4) 4-6, 3-3.