Șumudică și-a ieșit din minți! Mesaj pentru Federația Turcă de Fotbal: ”E o rușine ce a făcut!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 06 februarie 2021, ora 23:10,
sumudica rizespor

Marius Șumudică și-a ieșit din minți după înfrângerea cu Alanyaspor și a transmis un mesaj Federației de Fotbal din Turcia.

Rizespor, formația pregătită de tehnicianul român, a pierdut în deplasarea de la Alanyaspor, scor 1-2. Golul victoriei a fost marcat de gazde în minutul 90+7.

Șumudică îl acuză pe asistentul meciului de gesturi ”incalificabile” pentru care se pot da ”6 luni de suspendare”. Tehnicianul român cere intervenția Federației de Fotbal din Turcia!

„Ce pot să mai zic? Am avut două penalty-uri. Nu vreau să vorbesc. Dacă vorbesc, mă trimit în România. Îmi dau galben mereu. A dat 4 minute de prelungire, apoi încă două. De ce? De ce? Am luat goluri doar din faze fixe.

Dacă fac eu ce a făcut asistentul de la Alanya după gol, îmi dau 6 luni de suspendare. E un gest foarte urat. Nu poți să faci asta într-o țară musulmană.

Eu te respect, nu poți să faci așa ceva, respect religia, respect regulile de aici. E o rușine ce a făcut! Nu a fost antrenorul lor, a fost asistentul lui. A făcut un gest care e urât, mai ales într-o țară musulmană.

Nu se poate. Vreau să văd ce măsuri ia federația din Turcia! Antrenorul și-a cerut scuze în numele asistentului, dar nu se poate așa ceva!”, a declarat Șumudică pentru beinsport.