Strategia lui Mirel Rădoi, pusă la îndoială: „Noi jucăm ofensiv, dar adversarii au ocazii mai mari!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 31 martie 2021, ora 23:04,
Sursa Foto: Profimedia Images Credit: Alex Nicodim/SIPA//SERRESRAPHAEL__ALX2707/2009042348/Credit:Alex Nicodim/SIPA/2009042350

România a trăit o nouă umilinţă la fotbal, după ce a pierdut în preliminariile Campionatului Mondial cu Armenia, scor 2-3.

Golurile partidei de la Erevan au fost marcate de către Spertsyan, în minutul 56, Haroya, în minutul 87 şi Barsegyan pentru Armenia, respectiv Cicâldău, în minutele 62 şi 72 pentru România.

Bogdan Stelea, fost component al Generației de Aur spune că tactica ofensivă aleasă de selecționerul Mirel Rădoi s-a dovedit ineficientă. Fostul portar României, Bogdan Stelea este de părere că mai mult contează rezultatul decât cum joacă echipa.

„El a venit și a spus în permanență că va juca ofensiv. În ultima perioadă, cam 60-70% au fost aceeași jucători convocați. Dacă vezi că rezultatele nu sunt în regulă, cred că trebuie să-ți regândești tactica pe care o ai. Noi jucăm ofensiv, dar echipele cu care noi jucăm au ocazii mai mari. Eu pot să spun că joc ofensiv când țin o echipă de nu-mi iese din 30-40 de metri.

Avem noi capacitatea asta? Eu cred că nu. Am putea să spunem că putem dezvolta un joc bun de contraatac, că am găsi jucători de genul ăsta. Să spunem că jucăm în ofensivă pentru mine înseamnă să ținem echipa adversă aproape de poarta lor.

Armenia-România. Foto: Profimedia

Eu îl respect pe Rădoi, pentru că a venit și a spus că va juca pe atac indiferent ce va fi. Numai că la echipa națională, în afară de modul tău de a juca, contează rezultatul. Nimeni nu stă la națională dacă n-are rezultate” a declarat Bogdan Stelea pentru Digi Sport

În urma rezultatului din această seară, România se află pe locul 4 în grupa de calificare, cu 3 puncte după trei partide disputate.

De cealaltă parte, Armenia, după victoria de la Erevan, se află pe locul 1 în grupa din care mai fac parte Macedonia de Nord, Islanda, Germania şi Liechtenstein.

Cum arată clasamentul grupei J, din care face parte şi naţionala condusă de Mirel Rădoi

1. Armenia – 9 puncte
  2. Germania – 6 puncte
  3. Macedonia de Nord – 3 puncte
  4. România – 3 puncte
  5. Islanda – 0 puncte
  6. Liechtenstein 0 puncte

realitateamirel rădoiarmeniaromaniapreliminarii campionatul mondial 2022bogdan stelea