,,Tricolorii”, criticaţi după Armenia – România, 3-2: ,,Puşcaş, execrabil, Mogoş s-a încălţat invers! Am crezut că-i antrenament”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 31 martie 2021, ora 22:33,
Armenia Soccer World Cup Qualifiers Armenia – Romania

România a trăit o nouă umilinţă la fotbal, după ce a pierdut în preliminariile Campionatului Mondial cu Armenia, scor 2-3.

Golurile partidei de la Erevan au fost marcate de către Spertsyan, în minutul 56, Haroya, în minutul 87 şi Barsegyan pentru Armenia, respectiv Cicâldău, în minutele 62 şi 72 pentru România.

Armenia-România. Foto: Profimedia

Marius Şumudică, antrenor de fotbal, a comentat prestaţia echipei lui Rădoi din această seară. Acesta este de părere că selecţionerul mai are nevoie de experienţă. Jucătorii României nu au scăpat nici ei de criticile lui ,,Şumi”.

,,De câte ori am vorbit, se scoate din context. Ilie Dumitrescu este în asentimentul meu. Asta ține de experiență, nu am nimic cu Mirel, dar totul ține de experiență.

Sursa Foto: Profimedia Images (BELGA PHOTO YORICK JANSENS)

În momentul în care tu întorci de la 0-1, conduci cu 2-1 și trebuie să închizi jocul. La un moment dat eram antrenorul care făcea cele mai bune schimbări, care aduceau un plus.

Sunt anumite momente în timpul jocului când începi jocul. La primul minut, când primești gol sau când dai gol. Nu ai voie să schimbi și să rămâi cu doi atacanți în teren. Pușcaș făcuse un joc prost, a jucat execrabil, nu a avut nicio reușită.

Dacă ajungem să ne comparăm cu Armenia? Și-au dorit, au avut agresivitate, dorință de victorie… Am ajuns să ne comparăm cu Armenia, atunci poate să fie oricine selecționer la naționala României.

Nu ai voie, trebuie să închizi jocul, e 2-1 pentru tine. Cum să îl scoți pe Stanciu și să rămâi cu Marin? Ok, îl retragi pe Cicâldău… dar trebuie să simți ca antrenor momentele astea.

Facem 11 metri cu Crețu, pe o lipsă de informare..

Am atras atenția de două jocuri. Azi am jucat cu o echipă modestă, bine organizată, bine pregătiți fizic, dar modestă din punct de vedere tehnic. E posibil Armenia să aibă atâtea situații de gol cu România?

Niță, săracu, cred că are otită, câte mingi a scos. Adversarii noștri cred că au avut peste 15 ocazii mari.

Ne îmbătăm cu apă rece. Noi avem jucători care joacă în campionate…Italia, Turcia.

Mogoș, eu nu am văzut în viața mea fundași laterali fără centrul de greutate jos, cu pasul așa mare. Sărmanul credeam că s-a încălțat invers. Trebuie să spunem lucrurilor pe nume.

Eu am crezut că e un antrenament. Ei veneau cu mingea în 30 de metri și noi ne lăbărțam, în loc să strângem.”, a declarat Marius Şumudică, pentru Digisport.

Sursa foto: Profimedia Images

În urma rezultatului din această seară, România se află pe locul 4 în grupa de calificare, cu 3 puncte după trei partide disputate.

De cealaltă parte, Armenia, după victoria de la Erevan, se află pe locul 1 în grupa din care mai fac parte Macedonia de Nord, Islanda, Germania şi Liechtenstein.

Cum arată clasamentul grupei J, din care face parte şi naţionala condusă de Mirel Rădoi