Spiritul dinamovist contează! Ce a spus Bratu după înfrângerea cu CFR

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 20 august 2018, ora 08:29,
Bratu-contract

Dinamo a condus pe tabelă la Cluj, dar nu a putut să țină rezultatul. Campioana a revenit spectaculos și s-a impus cu 3-1.

Răgușit la interviuri, antrenorul Florin Bratu nu s-a arătat descurajat de înfrângerea de la Cluj, dar nici încrezător că Dinamo poate termina în primele trei.

„Eu cred că am făcut până la un moment dat un joc bun, consistent. Avem mulți jucători tineri, am jucat împotriva campioanei, echipa cu poate cele mai mari investiții din fotbalul românesc. Trebuie să avem răbdare cu acești jucători tineri. Cu muncă, exercițiu și metodele pe care le folosesc, ușor, ușor, vom prinde mai multă încredere, experiență și ne vom putea exprima mult mai bine în meciurile următoare.

Sunt bucuros per total de joc și în primul rand, pentru că Dinamo a arătat spirit.

Să vedem dacă e realist să ne batem la locul 1 sau 3. Avem multi jucători tineri care trebuie să crească”, a spus antrenorul dinamovist după meci.

Dinamo a deschis scorul în Gruia prin Mihai Popescu (61). Doar 5 minute au gfost în avantaj câinii. Țucudean a egalat în minutul 66, iar Omrani a înscris pentru 2-1 în minutul 73. Tot Țucudean a închis tabela, în minutul 78.