Sorana Cîrstea, în semifinale la Istanbul! Adversara din sferturi s-a retras în setul 2

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 23 aprilie 2021, ora 17:30,
Miami Open tennis tournament, Hard Rock Stadium, Miami Gardens, Florida, USA – 23 Mar 2021

Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinalele turneului de la Istanbul, după ce a trecut mai departe de Fiona Ferro, din Franţa, numărul 57 WTA.

După ce Cîrstea a câştigat primul set, cu scorul de 6-4, la începutul celui de-al doilea, sportiva din Franţa nu a mai rezistat şi a abandinat meciul din cauza problemelor medicale.

Sursa foto: Profimedia Images

Partida de la Istanbul s-a terminat într-o oră şi 6 minute, după ce adversara Fiona Ferro nu a putut ajunge la o minge, mai exact un backhand trimis de Sorana excepţional.

După ce a trecut astăzi mai departe de Fiona Ferro, în semifinalele competiţiei va da peste Marta Kostyuk (18 ani, 85 WTA), care a trecut în trei seturi de Ana Konjuh, scor 7-5, 4-6, 6-3.

Sursa foto: Sorana Cîrstea/Facebook

Tot astăzi, de la ora 19:00, pentru un loc în semifinale va lupta şi Ana Bogdan, care o va înfrunata pe Veronika Kudermetova.

Turneul de la Istanbul a atras foarte multe tenismene, competiţia fiind dotată cu premii totale în valoare de 235.238 de dolari.

Citeşte şi Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan, victorioase la Istanbul! Pe cine vor întâlni în optimi