Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 la Miami! Următoarea adversară este a 10-a favorită a competiției

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 24 martie 2024, ora 00:13,
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (24 WTA, cs 19) s-a calificat în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida).

Sorana Cîrstea va juca în turul 3 la Miami cu Darya Kasatkina

Ea a învins-o pe americanca Sloane Stephens (41 WTA) cu 6-2, 6-1. Meciul a început vineri, dar a fost întrerupt din cauza ploii la 5-2. În total, cele două jucătoare au stat pe teren 52 de minute.

Stephens a cucerit titlul la Miami în 2018, iar meciul cu Sorana a fost al cincilea direct, trei partide având loc în acest an.

Românca s-a impus în primul tur la Doha, cu 6-2, 6-3, iar Stephens şi-a luat revanşa la Indian Wells cu 6-0, 7-5.

Anterior, Cîrstea s-a impus în 2013, la Dubai, în runda de debut, cu 5-7, 6-3, 6-2, iar americanca a avut și ea nevoie de set decisiv, 3-6, 6-2, 6-0, pentru a ajunge, acum 2 ani, în turul 3 la Roland Garros.

Cîrstea va juca în continuare cu sportiva rusă Darya Kasatkina (11 WTA, cs 10), care a beneficiat de abandonul americancei Clairei Liu (114 WTA, venită din calificări), când o conducea cu 6-0, 1-0.

Kasatkina are 2-1 în meciurile directe cu Cîrstea. S-a impus în 2018 cu 6-3, 6-1 în turul 2 la Madrid și anul acetsa, pe 9 februarie, la Abu Dhabi, cu 6-2, 6-0 în sferturi. La rândul ei, Cîrstea a câștigat în 2021, la Roland Garros, cu 6-3, 6-2, în turul 3.