Simona Halep şi-a asumat înfrângerea. „Am făcut greşeli importante”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 04 mai 2021, ora 20:21,
Mutua Madrid Open, Tennis, La Caja Magica, Madrid, Spain – 30 Apr 2021

Învinsă de Elise Mertens în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid, Simona Halep a declarat că rezultatul întâlnirii a fost unul just.

Halep a pierdut în trei seturi duelul cu jucătoarea din Belgia după ce reuşise să îşi adjudece primul set. Simona a recunoscut că a comis greşeli care i-au facilitat Elisei Mertens un succes meritat în final.

„A jucat foarte bine şi a meritat să câştige fiindcă a fost mai puternică până la final. Nu pot să spun că am jucat rău, dar am făcut anumite greşeli, greşeli importante. Uneori doar puţin greşeşti şi meciul se pierde” – a declarat Halep după înfrângerea de la Madrid.

Pentru Halep urmează participarea la turneul WTA de la Roma. Anul trecut, Simona a fost campioană la Foro Italico.

Simona Halep -Elise Mertens. Foto: Profimedia

„Nu mă gândesc să trebuiască să apăr titlul la Roma, ci doar să recuperez și să văd ce trebuie să îmbunătățesc” – a explicat Halep.

CITEŞTE ŞI: Cum a reacţionat Elise Mertens, după ce a învins-o pe Simona Halep la Madrid

4-6, 7-5, 7-5 a fost scorul final al întâlnirii dintre Elise Mertens şi Simona Halep. Dacă ar fi trecut de Mertens, Simona Halep ar fi întâlnit-o în sferturi pe Aryna Sabalenka.

CITEŞTE ŞI: VIDEO | Simona Halep a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului Madrid Open. Românca, eliminată de Elise Mertens